Kuzu desteği tekrar gündemde

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından  uzun zamandır planlanmakta olan kuzu desteği ile ilgili yeniden bir çalışma başlattığı öğrenildi. Bu gelişme ile küçükbaş hayvan sayısını artırmak ve erken kuzu kesimlerinin önüne geçmek için üreticiye hayvan başına destek verilmesi hedefleniyor; bu sayede küçükbaş hayvan sayısının artması temel amaç.

Tarım ve Orman Bakanlığı, daha önce  gündeme alınan ancak destekleme için  kaynak ayrılamayan  küçükbaş kuzu desteğiyle ilgili olarak yeniden bir çalışma başlattı.

Büyükbaş koyun keçi desteğinin yanında dişi kuzuların da  belli bir döneme kadar kesmeyerek sürü oluşturan  yetiştiriciye beslenen kuzu başına destek verilmesi planlanmakta,

Küçükbaş hayvancılığı yaygınlaştırmak ve hayvan sayısını artırmak için dişi kuzu başına  bir destek verilmesi hedefleniyor .  Hazırlanan destekleme paketinde bir sefere mahsus olmak üzere kuzu başına 100 TL olması planlanıyor;

Deteklemenin temel amacı, özellikle ülkemizde tüketimi fazla olan kuzu kesiminin önüne geçilerek, küçükbaş hayvan sayısının artarak, küçükbaş hayvancılığın cazip kılınması.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir